Arkeologların Bulduğu 800 Yıllık “Cep Telefonu”

Bazı haberlerimizde nostalji olsun diye sizlere eski Nokia 3310'ları, ya da o dönem meşhur olan Sony Ericsson'ları falan gösteriyoruz. Ancak o ''nostalji'' olayını bambaşka bir boyuta taşıyacak bir ''keşif'' yapıldı. Başlıkta yazmıştık ancak bir kez daha tekrarlamakta fayda var; şaka falan değil, baya baya arkeologlar 13. yüzyıldan kalma bir telefon bulduklarını iddia ediyor. Avusturya'da yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında oyulmuş, üzerinde şekillerin olduğu bir taş bulundu.

44034Tabii bu durum, 13. yüzyıl dönemi için oldukça sıradan. O dönemlerde oyulmuş, şekil verilmiş taşlara sıkça rastlanıyor. İşi ilginç kılan ise, bulunan bir taşın tıpkı 90'lı yıllarda moda olan mobil cihazlara benzemesi. Üzerinde resmen tuş takımı olan ve oyma yöntemi ile bu tuşlara çizilmiş şekillere sahip olan bu ''taş''ın, yapılan araştırmalar sonucunda gerçekten de 13. yüzyıla, yani 800 yıl öncesine ait olduğu ispatlanmış. İnanılmaz belirgin bir şekilde ekrana, tuşlara, hatta bana direkt Nokia 3210'u hatırlatan kontrol tuşlarına sahip olan şeyin, bu tuşları üzerinde garip semboller de mevcut.

44028Dünyanın önde gelen UFO uzmanlarından olan Daniel Munoz, yaptığı incelemeler sonucunda tuşların üzerinde bulunan sembollerin Sümerlerin kullandığı çivi yazısıyla oldukça benzerlik gösterdiğini belirtmekte. Tabii Avusturya'da bulunan bir nesnenin Sümerlere ait olması pek mantıklı gelmeyebilir, fakat ortada şöyle bir durum var; o dönemlerde Sümerler, ticaret konusunda son derece aktifti. Yani bu ''taş''ın bir şekilde Avusturya'ya ulaşması mümkün. Özellikle sosyal medyada geniş yankı bulan şeyin, o dönem uzaylılar tarafından getirildiğini düşünenlerin sayısı da epey fazla.

44022