Apollo10 Astronotları: Ay’ın Öbür Yüzünde Duyulan Müzik

1

Apollo 10 uzay aracıyla Ay'a giden astronotlar, Ay'ın dünyaya uzak yüzünde gizemli bir müzik duyduklarını söyledi. Olay Mayıs 1969'da, ABD uzay programının dördüncü insanlı uçuşunu gerçekleştiren Apollo 10, Ay'ın yörüngesini dolaşırken yaşanıyor.

Astronotlar o sırada "Biz mi hayal ediyoruz yoksa gerçekten Ay'ın öte tarafından müzik sesi mi geliyor?" diye düşündüklerini anlatıyorlar.

moonwalk_791701c

Yeni bir belgesel

Astronotların bu konudaki anlatımları Science televizyon kanalında Nasa'nın Açıklanamayan Dosyaları adlı dizinin yeni sezonunda yer alacak. Henüz yayına girmeyen programdaki ses kayıtlarında astronotlar Eugene Cernan ve John Young'ın "Duyuyor musun? O ıslık gibi sesi duydun mu?" diye konuştukları duyuluyor.

2

Ay'ın dünyaya uzak yüzüne "Ay'ın karanlık yüzü" de deniyor fakat aslında uydunun iki yüzü de ayda ikişer hafta güneş ışığı alıyor.

Apollo 10 komutanı astronot Thomas Stafford da bu konuşmaya "Tuhaf bir müzik olduğu kesin" diye katılıyor.

Crew-of-Apollo-10-head-out-to-Kennedy-Space-Centers-Launch-Complex-39-photo-credit-NASA-Retro-Space-Images-posted-on-SpaceFlight-Insider

Duyulan ses bir saate yakın devam ediyor ve kayda da alınmış fakat 2008 yılına kadar, yani dosya üzerindeki gizlilik kaydı kalkana kadar açıklanmamış.

Programda sesin muhtemel kaynağı ya da sebebi de tartışılıyor.

10075109.jpg

Radyo parazit mi yapıyor?

Tartışılan ihtimaller arasında atmosfer ya da manyetik alanın bu tür bir ses etkisi vermesi de bulunuyor. Ama Ay'ın ne manyetik bir alanı ne de bu tür bir ses çıkmasına yol açabilecek bir atmosferi var.

Daha makul bir açıklama, bu sesin Ay Modülü ile Komuta Modülü'nün VHF radyoları arasındaki etkileşimden kaynaklanmış olabileceği yönünde.

apollo10_c

Apollo 11 de duymuş

Apollo 11'in pilotu Michael Collins de Ay'ın karanlık yüzünden geçerken böyle bir ses duyduğunu anlatıyor.

3

Apollo 11 ekibinin 1969'da Büyük Okyanus'a inişi. Fakat teknisyenler kendisine bunun radyo parazitinden kaynaklandığını söylemişler.

Collins "Meşaleyi Taşımak: Bir Astronotun Seyahatleri" (Carrying the Fire: An Astronaut's Journeys) adlı kitabında, sesin modüldeki her iki radyo da açık ve birbirine yakın oldukları sırada başladığını fakat modül Ay yüzeyine indiğinde sustuğunu anlatıyor.

Apollo 11 uzay aracındaki astronotlardan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin bu sefer sırasında ünlü Ay yürüyüşünü gerçekleştirmişlerdi.