Amerika’lı Beyazların Kurduğu Irkçı Örgüt Ku Klux Klan Hakkında İlginç Bilgiler

1
24 Aralık 1865’te Noel arifesinde Amerika’nın iç savaşında Güney Ordusu olarak savaşan Confederate Army’den askerlik yapmış 6 kişi tarafından Plaski’de kuruldu ve kölelikten azat edilenleri hedef aldı.

Güney’de, Reconstruction Era döneminde ayaklanmacı bir grup olarak faliyet gösterdi.

2

Ku Klux Klan kuruluşu ve tarihi

Ku Klux Klan’ın tarihi 3 döneme ayrılır.

1 ) İlk kurulduğu 1860li yıllarda kölelikten azat edilenlere saldırdığı dönem. Daha cok Amerika’nın güneyinde etkilidir. Bu dönem 1869’da yasaklanmasına neden olmuştur.

2 ) 1920 ile 1940 yılları arasında bütün ülke çapında örgütlendiği, meşhur beyaz kıyafetleriyle dünya kamuoyunun önüne çıktığı ve garip ritüelleriyle anıldığı dönemdir.

3) 3.Dönem ise yeniden dirildiği 2.Dünya savaşı sonrasındaki dönemidir. Daha çok Sivil ve Demokratik hakların genişletilmesine muhaliflik belirgindir.

3

Ku Klux Klan filmi

1869’da yasaklanan örgütün yeniden canlanması 1915’te D.W. Griffith’in “Bir Ulusun Doğuşu” filmiyle olmuştur. Filmde Ku Klux Klan örgütünün ilk dönemine büyük övgüler vardır.

Filmden sonra kurulan 2. Klan daha çok anti göçmen, anti Yahudi, anti Katolik zemin üzerinde inşa edilmiştir.

Klan yeniden toplandıktan sonra daha çok arkadaşların ve ailelerin sosyal klübü gibi çalışmıştır. Tatil, eğlence gibi sosyal etkinliklerle toparlanmıştır.

4

Sosyal Kamp

Klan’a ilk girenlerden 10 dolar üyelik ücreti ve üniforma parası alındı.

5

Klan’aüyelik ücreti

Acayip bir hiyerarşiye ve hiyerarşi içerisinde isimlendirmeye sahiptir. Bütün hiyerarşik isimler “K” ile başlamaktadır.

6

“K” şifresi

Klan’ın gücünün doruklarda olduğu dönemde birçok politikacı ya da önemli meslek sahipleri ile yolları kesişti.

Başkan Truman’ın ve Harding’in belli derecelerle bu grupla ilişkisi olduğu söylendi. Baskanlar’dan mahkeme başkanlarına, politikacılara kadar birçok ismin isimleri bu grupla anılmaktadır.

7

Truman

Günümüzde daha küçük gruplar halinde devam etmektedir ve daha çok “bebek yüzlü” üyelerle ve sosyal klüplerle aktiviteler sürdürmektedir.

David Duke, Ku Klux Klan Şövalyeleri adlı örgütün en önde gelenlerindendir.

8

David Duke