Amerika’da İş Adamı Hamdi Ulukaya Şirket Hisselerinin %10’unu Çalışanlarına Dağıttı

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.
hamdi-ulukayaThe New York Times’ın haberine göre bundan 11 yıl önce New York’un kuzeyindeki bir yoğurt fabrikasını satın almasıyla başlayan hikayesini 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan bir şirketle taçlandıran Ulukaya, eşine az rastlanır biçimde, Chobani’nin yüzde 10 hissesini 2 bin işçiye dağıttı.

Chobani hisselerini işçilere dağıtmaktaki amacının şirketi son 10 yıldır bugünlere getirenlere biraz refah sağlamak olduğunu belirten Ulukaya, “Bu kadar başarılı olacağını asla tahmin etmediğim bir şey yarattım, ama bu insanlar olmasaydı, Chobani de olmazdı” dedi.

“Hayatımda iki tip insan var, Chobani için çalışanlar ve çalışmayanlar” diyen Ulukaya, hisse dağıtımıyla çalışanların gelecekleri için daha çok çalışacağını söyledi.

Hisse dağıtımı, çalışanlar için de sürpriz oldu. Salı günü beyaz bir paket alan işçiler, paketin içinde kendilerine ne kadar Chobani hissesi verildiğini yazan bir belgeyle karşılaştı. Hisseler, şirket için ne kadar uzun süre çalıştıklarına göre dağıtıldı.hamdi-ulukaya1

Hisse dağıtımı dün gerçekleştirildi. Fotoğraf: New York Times.

Şirketin değerinin 3 milyar dolarla 5 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. 3 milyar dolarlık bir değerle, işçilere ortalama 150 bin dolar civarında bir ödeme yapıldığı anlamına geliyor. Şirkette uzun yıllar çalışanların belki de 1 milyon dolarlık bir hisseye sahip olabileceği belirtiliyor. Chobani’nin halka açılması durumunda, işçiler şirket değeri üzerinden hisselerini satabilecek.

1994’te ABD’ye yerleşen ve daha sonra Chobani adlı yoğurt firmasını kuran Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini “Türkiye’den ayrıldım çünkü Kürt’tüm ve Kürtlerin hak taleplerini oldukça önemsiyordum” diye anlatmıştı.  Ulukaya, ABD’de göçmenlere sağladığı iş imkanlarıyla da adından söz ettirmişti.

CHOBANI'NİN PİYASA DEĞERİ55f4d2c3-36bd-4b58-bfb1-147c9e551195-150111-chobani-greek-yogurt-339p-616c73c3370,ZrDpou63Ckm7D8ZVWAMiLgPiyasa değeri iki yıl önce 3 ila 5 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen Chobani'nin yüzde 10'luk hisseleri çalışanların şirkette bulunduğu görev süresine göre dağıtılırken, şirkete daha erken yıllarda katılan elemanlara düşecek hisse değerinin 1 milyon dolara kadar ulaşması söz konusu. Verilecek hisseler, şirketin çoğunluğuna sahip olan Ulukaya'nın payından gelecek ve çalışanlar hisseleri dilerlerse piyasada satabilecek veya şirketin halka arz edilmesini bekleyecek.