Amazon’da Kaçak Ağaç Kesenleri Yakalayıp Cezalandıran Ka’apor Kabilesi

Gezegenimizin iklim değişikliğine karşı en önemli doğal savunma mekanizmalarından Amazon, gün geçtikçe yok olmaya ve çürümeye yüz tutuyor. Bitki örtüsünün yakılması ve çürümesi sebebiyle Brezilya’nın karbon salımının yüzde 75’ini yağmur ormanları tek başına engelliyor.

Brezilya hükümetinin geçen sene sunduğu verilere göre, 4 senelik azalmanın ardından 2013 yılında ormansızlaştırma yüzde 28 oranında tekrar arttı. Uydu görüntüleri, yağmur ormanlarının sadece 2013 yılında 5 bin 843 kilometrekarelik alanının tahrip edildiğini gösteriyor.

Yazının orjinali: Gaia Dergi

Ormanları korumada başarısız olan Brezilya hükümetinin yerini Amazon’un göbeğinde yaşayan Ka’apor kabilesi aldı. Alto Turiaçu bölgesinden ormana kaçak giren ormancıları yakalayan kabile savaşçıları, kendi adalet sistemlerini oturtmuş durumda.Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-5Ka’apor savaşçıları ormancıları bulmak için keşif yürüyüşü yapıyorlar (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Ka’a usakha adı verilen orman koruyucuları, tahribatı belirlemek için sürekli devriye geziyor ve belirli bölgelere kamera yerleştiriyor. Bazı Ka’apor aileleri evlerini köyden taşıyıp ağaç kesicilerin yollarının üzerine kurmuş, kendilerini kesiciler ve orman arasında kalkan yapıyor. Kabilenin lideri eylemlerini şu şekilde ifade ediyor:

“Hayatlarımız ormanın derinliklerinde yatıyor. Orman olmadan biz Ka’apor değiliz. Ka’apor, orman sakinleri demektir, bu yüzden onu korumalıyız.”Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-6amazon-indians-strip-tie-beat-illegal-loggersKa’apor savaşçıları yakalayıp bağladıkları ormancının başında bekliyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Ormana izinsiz giren topluluklar, ender bulunan ağaç türlerini elektrikli testerelerle kesip kamyonlara yükleyerek kaçırıyor. Bu insanları yakalayan Ka’apor savaşçıları ellerini bağlıyor, çırılçıplak soyuyor ve sopalarla dövüyor. Tomrukları taşımak için getirdikleri kamyonları yakıyor, elektrikli testerelere el koyuyor. Hükümetin adalet sağlayamadıkları yerde, doğa insanlarıyla kendi adaletini inşa ediyor. Ormanın engin yeşili, toprağın buram buram anne kokusu, kuşların düzlüklerde yankılanan fısıltıları Ka’apor savaşçılarına emanet.

Amazon’un kutsal savaşçıları evlerini, doğanın nefesi ormanı korumak için ortaya hayatlarını koymuşken kabilenin de dediği gibi: “Orman bizim evimiz, o olmadan biz bir hiçiz.”Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-3Ka’apor savaşçıları ormancıları aramak için geldikleri Amazon ormanlarında bulunan Waxiguy Renda köyünden ayrılırken silahlarını kaldırıyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-4Ka’apor savaşçıları ormancıları bulmak için keşif yürüyüşü yapıyorlar (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-8Ka’apor kabilesinden bir kişi yasa dışı bir şekilde kesilmiş ağaçları kullanmak üzere testereyle kesiyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-1Ka’apor savaşçıları yakaladıkları oduncuları bağlayıp pantolonlarını çıkarıyor (Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-9Ka’apor savaşçısı ele geçirdiği testereyi taşıyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-14Yakalandıktan sonra pantolon çıkarılan ormancı serbest bırakılıyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

amazon-indians-strip-tie-beat-illegal-loggers (1)Kaçmaya çalışanlar da oluyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-10Ka’apor savaşçısı Amazon’da ele geçirdiği kereste arabasının üzerine petrol döküyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-12Ele geçirdikleri kereste arabasını yakmaya hazırlanıyorlar (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-13Ka’apor savaşçıları kereste arabasını ateşe verdikten hemen sonra (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)

Amazon-Ormanları-Ormansızlaştırma-7Ka’apor savaşçıları ormancıları soparlar dövüyor (Fotoğraf: Lunae Parracho/Reuters)