Ahalisinin Mağaralarda Mütevazi Hayatlar Sürdüğü Başka Bir Yer: Sacromonte

 

1

İspanya‘da, Granada kentinin dağlarında mağaraları kendine yaşam alanı olarak seçmiş bir insan topluluğu yaşıyor. Çingeneler ta 1500’lü yıllarda buraya gelmiş ve Sacromonte’nin eğimli arazisini oyarak kendilerine mağaradan evler yapmışlar. Yani onların evleri, doğanın ta kendisi.

Evlerin penceresi olmasa da Sacromonte ruhsal ferahlığın adresi gibi. Bölge yüzyıllar sonra hala göçebelerin, çingenelerin evi. Bir de hippilerin… Burada yaşayan herkesi birbirine bağlayan ortak bir hayat amacı var: Çevresel sürdürülebilirlik ve kültürün korunması. Kelimenin ilk anlamıyla birer “mağara”da yaşayan bu insanlar haliyle mütevazi hayatlar sürüyorlar. Evlerinde elektirik, su, hatta televizyon var. Fakat çoğu güneş panelleri gibi sürdürülebilir kaynakları tercih ediyor. Burada herkes çok eskiye dayanan ve zengin bir kültürün mirasını taşıyorlar. Köyün bazı sakinlerinin atları, midillileri var.

2

 

3

Birçok gezgin yol üzerinde Sacromonte’ye uğrayıp bir-iki aylarını burada geçiriyorlar. Köy ahalisinin dış dünyaya bakışı ise birbirine zıt iki görüş barındırıyor. Bir taraf toplumun mahremiyetine önem verip saklı kalması gerektiğini savunurken; diğerleri buradaki hayat görüşünü sınırların dışında da yaymayı, birilerine umut olmayı istiyorlar. Böylece daha güçlü bir toplum oluşturabileceklerini düşünüyorlar. Yine toplumun bir bölümü kendilerini doğrudan göçmen, hippi, çingene olarak tanımlamayı tercih etse de birçok insan bu etiketlere şiddetle karşı çıkıyor.

 

4

Dünyaya egemen düzenin pek yabancı olduğu bir hayat var burada. Bu yüzden burada yaşayanlar için, ellerindeki kıymetli yaşam alanını korumak stresli bir mevzu olsa gerek. Kimselere bulaşmadan mutlu mesut yaşamalılar mı? Yoksa ellerindeki bu güzel yaşam pratiğini kitlelere yaymak için uğraşmalılar mı?

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

ispanya-magara-koyu-cingeneler-14