1983’te Yaralı Bulduğu Kuğuyla Tam 34 Yıldır Yaşayan Recep Amca’nın Hikayesi

Kedilerinizle, köpeklerinizle, kuşlarınızla vs. yaşadıklarınızı paylaşıyoruz sıkça; ama şimdi çok daha değişik bir dostluktan bahsedeceğiz.

Kahramanlarımız Edirne Karaağaç’ta çiftlik sahibi olan, hayvansever Recep Mirzan ve 34 yıl önce yaralı halde bulup iyileştirerek sahiplendiği, Recep Amca’nın yanından ayrılmayan kuğu “Garip”. adamla-kugunun-dostlugu-patiliyo-1Edirneli 57 yaşındaki Recep Mirzan, çiftliğinde kuğusuyla yaşayan, emekli bir postacı
Recep Amca, 1983 yılında Sarayakpınar Köyü’ndeki bir tarlada yaralı bulduğu ve sağlığına kavuşturup sahiplendiği, o zamandan beri de yanından hiç ayrılmayan,”Garip” adını verdiği kuğusuyla yaşıyor. Dile kolay 34 yıldır ona can yoldaşı olan Garip için Recep Mirzan, “Ben onun yanına giderim, o benim yanıma gelir; yem verirken konuşuruz. Bazen kendisi dışarı çıkar, çimenlere gider otlamak için” diyor.

Kuğu “Garip” ile Recep Amca’nın dostluğu, görenleri çok mutlu ediyor. Mirzan ve Garip’in görenlerin içini ısıtan ve adeta kıskandıran dostlukları tam 34 yıldır devam ediyor. Recep Mirzan seneler önce eşini kaybetmiş ve çiftlikteki canlarla beraber bir ömür sürüyorlar ama kuğusuyla arasındaki sevgi, iletişim bir başka. Onunla ilgili “Garip diye seslendiğimiz zaman geliyor zaten. Biz birlikte olduğumuz zaman başkasını sokmuyor yanımıza.” diyor. Yani anlayacağınız, biraz da kıskanç bir kuğu “Garip”. Recep Amca ve peşinden ayrılmayan bu tatlı kuğuyu görenler önce şaşırıyor, sonra da çok mutlu olup adeta imreniyor.

2

Garip, zamanında kanadını iyileştiren ve uzun yıllardır ona sevgiyle bakan sahibiyle olmak için göç etmiyor
Kuğular normalde uzak diyarlara göç ederken, Garip çok sevdiği insan babasıyla kalabilmek için 34 yıldır hiçbir yere gitmemiş ve onu her gördüğünde hala heyecanlanıyor, hep yanında durmak istiyor. Recep Amca Garip’in mısır, buğday, ekmek gibi o ne verirse yediğini söylüyor.

Recep Amca her hayvan türüne çok meraklı olduğunu ve hayvanlardan uzak duranlardan hoşlanmadığını söylüyor
Garip’in koruyucusu Recep Mirzan, ” Ben hepsini çok severim meraklıyımdır böyle yabani hayvanlara da, kimisi hayvan sevmez; ne yazık ki ben de hayvan sevmeyen o insanları sevmem.” diyor.

Garip’i satın almak isteyenler olmuş ama o “asla vermem” diyor
Recep Amca’dan Garip’i almak isteyenler oluyor bazen ama o ona çok alıştığını ve asla onu kimseye vermeyeceğini; yıllardır birlikte olduklarını ve bunun parayla pulla ölçülemeyeceğini söylüyor.

Bu tatlı ikilinin fotoğraflarına bakıp gülümsememek elde değil. Onlara birlikte daha nice mutlu yıllar diliyoruz!