16 Yıl Önce Bugün Kaybettiğimiz Ahmet Kaya Nasıl Öldürüldü?

10 Şubat 1999’daki MGD gecesiyle başladı Ahmet Kaya süreci. Ahmet Kaya o gün ödülünü alırken “Önümüzdeki kasetimde Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve Kürtçe bir klip yapacağım” demişti. Ve bu söz üzerine salonda bir linç atmosferi doğmuştu. Sonradan Kaya ailesinden özür dileyen Serdar Ortaç, çıldırmakta olan kalabalığa daha da gaz vermişti.ahmet-kaya-mgd

mgd6_640Olayın hemen arkası 12 Şubat 1999 Hürriyet’te ‘Ahmet Kaya yuhalandı’ spotuyla haber yapılmış. Posta’da ise Ayhan Kimsesizcan imzalı haber başlığı ‘Kaya şov yaptı, ortalık karıştı’ şeklinde. Hem Hürriyet’in hem Posta’nın haberinde Kaya’nın söyledikleri tamamen çarpıtılmış. Sözde “Bu ödülü Kürtlük adına alıyorum. Kürtçe klip çekeceğim. Bu klibi yayınlamayan televizyonların tepesine bineceğim. Kürtlüğümü kafalarına vura vura kabul ettireceğim,” demiş rahmetli Kaya. Tamamen yalan ve iftira. Maksat bu yalanlarla kitleleri Kaya’ya karşı kışkırtmak…hur-19-subat14 Şubat 1999 Hürriyet’in manşeti: ‘Ayıp Ettin Gözüm‘. Ahmet Kaya, Abdullah Öcalan’ın resmi önünde, arkasında bir Kürdistan haritasıyla şarkı söylüyor. Fotoğraf bu. “Ahmet Kaya’nın PKK gecesinde Apo’lu Kürdistan haritası önünde konser verdiği ortaya çıktı,” deniyor haberde. Kaya’nın “Dağdaki adamın paraya ihtiyacı var. Para gönderelim arkadaşlar,” dediği yazılmış haberin devamında. Kasım 1993’te verilmiş bu sözde konser. Aynı gün bu manşeti attıran Ertuğrul Özkök ‘Güzel Magazinciler, Çirkin Adamlar’ diye bir yazı yazıyor. İşte o yazıdan bir cümle: “O gecede her şey çok güzeldi. Bunların içinde bir tek çirkin adam vardı. O da Ahmet Kaya idi.”ahmet-kaya-sorusturma-aciliyor

tumblr_mwd8wosyh81rx5gpqo7_400Aynı 14 Şubat günü Bekir Coşkun da şöyle yazıyor “Ben zaten Ahmet Kaya’yı sevmem. Böyle bir gecede kovulması umurumda değil. Bir sanatçı bölücülük yapıyorsa, halkına kötü mesaj veriyorsa elbette kovulur.” Linç ve cinayet girişimini destekliyor adeta Bekir Coşkun. İki gün sonra 16 Şubat’ta ise Fatih Altaylı şöyle yazıyor “Kültürsüz, ne dediğini bilmez, cahil ve basit adamsın Ahmet. Bu Ahmet’e ‘İdeoloji nedir?’ diye sorsan ‘Yenir mi?‘ yanıtını verir…”ahmet-kaya-parayi-veren-ahmeti-alir-fatih-altayliAhmet Kaya o tarihte Berlin’de olmadığını, öyle bir konser vermediğini söylüyor. Savcı ‘Basında çıkan bilgi ve belgelere dayanarak’ davayı açtığınıaçıkça belirtiyor resmi yazısında. Sonrasında bu ‘Apo’lu Kürdistan haritalı fotoğraf’ Hürriyet gazetesinden savcı tarafından isteniyor. Hürriyet Hukuk Bürosu’nun resmi cevabı şu: “14.02.1999 tarihli nüshamızda ‘Ayıp Ettin Gözüm’ başlığıyla yayımlanan habere dair elimizde kaset, fotoğraf, görüntülü ses bandı v.s doküman bulunmamaktadır.

vay-serefsiz-manseti_3116Çünkü o harita fotomontajdı. Fakat burada da durmadılar. Beş ay sonra Kaya’yı tamamen nakavt etmek için yeniden operasyona giriştiler. 20 Temmuz 1999 tarihli Hürriyet’te, Ertuğrul Özkök bir manşet daha attı Kaya’yı hedef alan: ‘Vay şerefsiz‘: “Münih’te konser veren Ahmet Kaya, Türkiye’ye hakaretler yağdırdı. Türkiye’ye ‘Şerefsizlerin ülkesi,’ dedi.” Bu arada resim olarak fotomontaj Apo’lu sahte fotoğraf yine konmuştu. O günkü yazısında Fatih Altaylı şöyle yazmıştı “Parayı veren Ahmet’i alır. Ahmet, yalancı haysiyetsizin biridir. Avantayı nereden buluyorsa ona göre bağırır.”

ahmet-kaya-adinda-bir-serefsizBu haberler üzerine Ahmet Kaya, Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı. Çünkü her yerden tehdit alıyordu artık. Eşi Gülten ve kızı Melis’le Paris’e yerleşmişti. Ama Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’i hâlâ tatmin olmuyordu. İki ay sonra 2 Eylül 1999’da bir manşet daha attılar: “Şerefsiz, işbaşında.” Yine o yalan ve sahte harita. Yine Kaya adına uydurulmuş bir sürü yalan demeç.ahmet-kaya-bir-densizMedya, özellikle Özkök yönetimindeki Hürriyet gazetesi Ahmet Kaya’ya bu ülkeyi dar etti. Kaya, bu ülkeden kovuldu. Bütün bu linç operasyonuna Ahmet Kaya’nın kalbi dayanmadı. 16 Kasım 2000 günü Kaya vefat etti.